Drużyna Odyseuszy z wizytą w USA

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bogatyni z trenerem i opiekunem, dzięki zwycięstwu w Finale Ogólnopolskim Odysei Umysłu, awansowali do Finałów Światowych Odysei Umysłu
w East Lansing w Michigan (USA), jednego z największych konkursów twórczego myślenia na świecie.

Wiktoria Chmielowiec, Emilia Jarmaszewicz, Ewa Kociubińska, Martyna Łabędź, Hanna Nowatkowska, Natalia Urban i Aleksandra Zaremba rywalizowały z 70 drużynami z całego świata w Problemie Długoterminowym „Spory o pozory” w grupie wiekowej 2. Ośmiominutowa etiuda realizowana była po angielsku, w tym też języku uczennice rozmawiały z sędziami. Kolejną częścią konkursu był tzw. Problem Spontaniczny. Treść zadania w tym wyzwaniu uczestnicy poznają po wejściu do sali i rozwiązują je w około 10 minut. Końcowy wynik pozwolił zająć drużynie z Bogatyni trzynasty wynik w swoim problemie i kategorii wiekowej. Mieli również okazję zaprzyjaźnić się z rówieśnikami z drużyny z Georgii w ramach projektu „Drużyna kumpelska”.

Po konkursie grupa realizowała  dodatkowy walor Finałów Światowych czyli warsztaty językowe w ramach projektu Homestaye. Dzięki Caritas Diecezji Legnickiej grupa mogła zrealizować je w Niagara Falls, gdzie uczennice miały okazję zobaczyć najsłynniejsze wodospady na granicy amerykańsko – kanadyjskiej, udać się na kilkugodzinne zwiedzanie kanadyjskiej strony wodospadów, sprawdzić swoje kompetencje językowe w sytuacjach praktycznych, nawiązać relacje z mieszkańcami, poznać kulturę, przyrodę i codzienność amerykańskiego pogranicza, a w drodze powrotnej zwiedzić Chicago.